Wolontariat

logo_dobreCentrum Mentoringu i Wolontariatu Seniorów powstało w ramach realizacji zadania z obszaru polityki społecznej „Opracowanie i wdrożenie programu Turnusu Aktywizacji Seniorów oraz Centrum Mentoringu i Wolontariatu Seniorów – pilotaż w m.in. dwóch gminach/powiatach” w okresie od 1 czerwca 2016 roku do 31 grudnia 2016 roku, w formie powierzenia realizacji zadania publicznego przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego z siedzibą w Szczecinie.

Realizatorem zadania było Stowarzyszenie Absolwentów, Pracowników i Przyjaciół Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego „Razem” w Szczecinie.

Projekt przyczynił się do aktywizacji społecznej seniorów, spopularyzowania znaczenia wolontariatu i mentoringu seniorów, aktywności, której celem nadrzędnym było zaangażowanie potencjału seniorów na rzecz podejmowania inicjatyw w środowisku lokalnym.

W pierwszym etapie realizacji projektu przeprowadzono konsultacje wstępnej koncepcji projektu w środowisku seniorów słuchaczy Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora oraz grupy wolontariatu i mentoringu seniorów działającej przy SHUS.

Kolejnym krokiem było zorganizowanie 4-dniowego Turnusu Aktywizacji Seniorów, w trakcie którego przeszkolono 16 seniorów (kobiet i mężczyzn) z gminy Goleniów, Borne Sulinowo i Miasta Szczecina. Program turnusu obejmował 24 godziny zajęć dydaktycznych oraz 10 godzin zajęć z animacji czasu wolnego. Zajęcia teoretyczne zbudowano na modułach tematycznych wokół następujących zagadnień: integracja grupy/komunikacja społeczna, wolontariat – od idei do praktyki działania społecznego, podstawy prawne wolontariatu/obowiązki i prawa wolontariusza, wolontariat 60+ – prezentacja dobrych praktyk, diagnoza potrzeb środowiska lokalnego, zarządzanie wolontariatem.

Celem turnusu była aktywizacja seniorów do podjęcia nie tylko indywidualnych działań w ramach wolontariatu, ale zmotywowanie do pełnienia roli liderów, wyrażającej się w założeniu i prowadzeniu lokalnego centrum wolontariatu i mentoringu. Turnus stanowił pierwszy etap pracy z liderami i pozwolił na rozwój kompetencji w zakresie postaw prospołecznych i odpowiedzialności za przekształcanie środowiska w imię uniwersalnych wartości.
Kolejny etap polegał na wdrożeniu opracowanej koncepcji Centrum Mentoringu i Wolontariatu Seniorów w Goleniowie, Bornem Sulinowie i Szczecinie. Wykwalifikowana kadra zaangażowana dla potrzeb projektu zrealizowała spotkania warsztatowo-konsultacyjne w celu opracowania planu współpracy z otoczeniem, planu aktywizacji seniorów, planu działań promocyjnych w środowisku lokalnym. Odbyły się również wykłady dla osób zainteresowanych zaangażowaniem w wolontariat.

W celu propagowania idei mentoringu i wolontariatu seniorów założono strony internetowe poświęcone tej tematyce:
– na platformie Wydziału Humanistycznego uruchomiono stronę internetową promującą samą ideę, jak również działania wolontariackie podejmowane przez Uniwersytety Trzeciego Wieku w województwie zachodniopomorskim, co w przyszłości być może stanie się zachętą do utworzenia innych centrów wolontariatu i mentoringu;
– na platformie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Goleniowie uruchomiono stronę internetową lokalnego Centrum Mentoringu i Wolontariatu Seniorów;
– na platformie Borneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uruchomiono stronę internetową lokalnego Centrum Mentoringu i Wolontariatu Seniorów.

Zobacz folder dobrych praktyk

Zapraszamy na stronę Centrum Wolontariatu i Mentoringu Seniorów

Kwiecień 2020
P W Ś C P S N
« Lut    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiwa
Przyjaciele
logo-borne
logo-mbp
logo-ckir
logo-bko
rimaster-logo
logo-sm
logo-lasy2
logo-pafw
logo-arfp
logo-tratwa
RADA OSIEDLA 1 i 2

Agencja PKO BP
Borne Sulinowo