Monthly Archives: Październik 2017

Bal seniora

Zarząd BUTW zaprasza członków i sympatyków Uniwersytetu

na „Bal Seniora ”

w dniu 9 listopad 2017 r o godz. 17.00

do Pensjunatu Ani w Bornem Sulinowie ul.Spacerowa 5 .

Koszt 30 zł od osoby.

Prezes BUTW

Grażyna Waryan

UTW dla społęczności

Miło mi poinformować , że Komisja Ekspertów wybrała  Borneński Uniwersytet Trzeciego Wieku  w Bornem Sulinowie do V edycji projektu „UTW dla społęczności „

w dniach 27 – 29.11.2017 r trójka inicjatywna jedzie na spotkanie do Warszawy.

Prezes BUTW
Grażyna Waryan

U siebie mimo wieku

ZAPROSZENIE

Borneński Uniwersytet Trzeciego Wieku
w Bornem Sulinowie

zaprasza słuchaczy
na wykład

Pana mgr.Rafała Turleja
„ U siebie mimo wieku – Przemoc nie oznacza niemoc”

18 października 2017 r o godz. 16.00
do Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Bornem Sulinowie

Zarząd BUTW

Lotnictwo i ludzie

Zarząd Borneńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bornem Sulinowie

serecznie zaprasza na spotkanie z Panem Henrykiem Bronowickim – jako pilot doświadczalny I klasy miał prawo do oblotu prototypów samolotów .

Nie tylko pilot ale i gawędziarz.

w dniu 11 października 2017 r na godz.10.00

do sali nr 8 w Miejskiej Biblotwce Publicznej w Bornem Sulinowie.

U siebie mimo wieku

22 września 2017r w Bornem Sulinowie odbyła się konferencja pt”U siebie mimo wieku”
Konferencja poświęcona osobom starszym. Wydłużony okres dalszego trwania życia oraz spadek płodności, obok migracji,stanowią powszechną przyczynę starzenia się ludności, która ma wpływ zarówno na życie całych społeczeństw, jak i jednostek. Na skutek tego zmienia się proporcja między liczebnością osób starszych a liczbą osób osób w wieku produkcyjnym. Wynika stąd konieczność poszerzania świadomości społecznej na temat zmian społecznych, jakie niesie ta perspektywa. Ludność miasta liczy 4 742 ludność gminy 5 010 osób w tym znaczny odsetek stanowią osoby w wieku poprodukcyjnych około 35 % ( w tym 53.1 % to kobiety a 46,1% to mężczyźni) Większość osób po zakończeniu aktywności zawodowej zamyka się i unika kontaktów społecznych. Powoduje to frustrację , poczucie osamotnienia , zapomnienia a w konsekwencji wykluczenia społecznego. Odbija się to bardzo na zdrowiu psychicznym i fizycznym tych osób. Grupa seniorów dotkniętych poczuciem osamotnienia i zapomnienia potrzebuje pozytywnych wzorców , pobudzenia do aktywności , pokazania innej drogi do osiągnięcia życiowego sukcesu i wyrwania się ze społecznej marginalizacji .
Mamy szansę dać wybór ,podać pomocną dłoń aby mogli sami podjąć decyzję ale przede wszystkim wyjdą z własnych domów w których spędzają najwięcej czasu.
Potrzeba organizacji konferencji wynika z indywidualnych rozmów z seniorami jak również z opiekunkami osób starszych. Wskazując zaistniały problem poprawi się relacja pomiędzy seniorem i jego otoczeniem uczulimy społeczeństwo na sytuację ludzi starych.
Borne Sulinowo jest specyficzną miejscowością , gdzie można zaobserwować znaczną ilość osób starszych , niepełnosprawnych , którzy często samotnie prowadzą gospodarstwo domowe, z powodu różnych sytuacji życiowych często zostają osamotnieni.
Często bowiem te osoby nie posiadają żadnej rodziny , lub rodzina zamieszkuje w innym mieście gdzie kontakt jest utrudniony. Największym problemem są zerwane więzi , wówczas gdy osoba potrzebuje stałej opieki wzmożonego wsparcia jest to dla instytucji pomocy społecznej, dla pracowników socjalnych , opiekunek środowiskowych ogromne wyzwanie, którzy borykają się z trudnościami w zapewnieniu opieki .
Stąd pomysł na konferencję o takiej tematyce ponieważ w środowisku lokalnym zbyt mało się mówi o problemach osób starszych ich potrzebach.
Podczas konferencji przedstawiono następujące tematy w blokach tematycznych
1. Wykluczenie osób starszych – samotność przyczyną depresji i alkoholizmu – wykład przedstawiła
Pani mgr Róża Kursa pracownik socjalny Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drawsko Pomorskie .
2. Starość i agresja – osoby starsze jako ofiary i sprawcy przemocy – wykład Pani dr Paulina Zabielska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
3. Model współczesnej rodziny-aspekty starzenia się – Pani dr Iwona Zychowicz Wydziału Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej.
4. Mieszkania chronione i wspomagane – zagadnienie przedstawił Pan dr Rafał Iwański z Katedry Pedagogiki Społecznej Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego ( Jako ,że gmina Borne Sulinowo jest zainteresowana uruchomieniem tego typu placówki stąd nasze zainteresowanie jak funkcjonują mieszkania chronione w innych miastach
5. Formy wsparcia w wieku emerytalnym –Rola Uniwersytetów Trzeciego Wieku w społeczności lokalnej Pani mgr Krystyna Berdyńska Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie.
6. Starość też mnie czeka –stymulator starości przedstawią Panie Magdalena Czajkowska i Klaudia Piotrowska .
Serdecznie dziękujemy naszym prelegentom.

Październik 2017
P W Ś C P S N
« wrz   lis »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiwa
Przyjaciele
logo-borne
logo-mbp
logo-ckir
logo-bko
rimaster-logo
logo-sm
logo-lasy2
logo-pafw
logo-arfp
logo-tratwa
RADA OSIEDLA 1 i 2

Agencja PKO BP
Borne Sulinowo